Hangi Otel? Nerede Kalalım?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Tatil, gezi, iş seyahati olsun hiç fark etmez yapacağımız ilk şey; nerede kalalım, hangi otel gibi soruları cevaplamamız gerekmekte.

İlk önce iyi bir planlama yapmadan, nerede konaklayacağımızı tespit etmeden yapılan seyahat; stresli ve daha yorgun bir geri dönüşü kaçınılmaz kılar. Fakat sıklıkla yapılan hatalarda biridir bu. Muhtemelen etrafınızda ‘bir konaklama yaptık, burnumuzdan geldi’ gibi cümleleri çok duymuşsunuzdur.

Otel Tercihi

Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Adımlar

Bütçe Planlamayı iyi yapın. Ne kadar kalacaksınız?  Kaç gün kalmayı planlıyorsunuz? Bir sebepten dolayı süre uzatmak durumunda kalırsanız, bu durumu göz önünde bulundurarak net bir bütçe belirlemeniz gerekmekte.

Bütçeniz dahilinde otellere bakarken, otel paketi var mı, içeriğine neler dahil mutlaka kontrol etmelisiniz. Planladığınız konsept ile tercih edeceğiniz otel uyuşuyor mu? Her Şey Dahil, Ultra Her Şey Dahil, Yarım Pansiyon, Tam Pansiyon yoksa Sadece Oda seçeneği mi? Otel konseptlerini merak edenler bu yazımıza bakabilir.

Bir tatil planlıyorsanız bunun için erken dönem avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Yaz tatilleri için sonbahar aylarında, kış tatilleri için ise yaz ortalarında “Erken Rezervasyon İndirimi” kampanyalarını takip ederek, %30-%50 gibi erken rezervasyon avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bu dönemlerde kampanyaları dikkatlice takip edip karşılaştırma yapmak için notlar alabilir belki bir hesap tablosu programından (MS Excel, Google Sheets, Libre Calc, Onlyoffice Spreadsheet Editor, IBM Lotus Symphony vb..) faydalanabilirsiniz.

Otelin yıldız sayısı nedir? Her ne kadar yıldız sayısı ile otelin hizmet kalitesi tam olarak uyuşmasada, ne tür olanaklara sahip olduğunu bilebilirsiniz.

Eğer bunların ne anlama geldiğinden tam emin değilseniz Otel Yıldızları ve Kapsamı yazımıza bir göz atmanız faydalı olur

Otel Tipine Karar Verme

Otellerde birden fazla tip bulunur. Planlarınızdaki önceliklerinize hangi otel tipi daha yakın ise onu seçmeniz. Hem amacına uygun hem de bütçenizi zorlamayan bir seçim önemli.

Sizin yapmanız gereken, tercih ettiğiniz otelde hangi ihtiyaçlarınızın öncelikli olduğu kararını vermenizdir.

Nasıl bir konaklama planladınız? Günün çoğunu bölgeyi keşfederek mi geçirmek istiyorsunuz? Bu durumda sadece oda veya oda + kahvaltı iyi bir seçim olacaktır. Bunun dışındaki seçimler muhtemelen parasını ödeyip, hiç faydalanmayacağınız paketler olabilir.

Çocuklu bir aile olarak plan yaptıysanız ve yanınızdan ayıramadığınız evcil dostlarınız var ise hayvan dostu – pet friendly olan oteller öncelikli olmalı. Ultra her şey dahil konsepti ile tüm ailelerin ihtiyaç duyduklarını otelden karşılayabilir, çeşitli çocuk aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

Belki bir iş gezisi için geldiniz. Otel de yapmanız gerekebilen toplantı veya görüşmeler olabilir. Bunun için uygun bir butik otel, ihtiyacınızı karşılayacağı gibi daha büyük amaçlı daha geniş kitlelere hitap edecek bir ürün tanıtımı çalışmalar gibi, özel salonu ve teknik ekipmanları olan bir otel çok daha isabetli olacaktır.

Otel Yorumlarını Göz ardı Etmeyin

Otel seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biri de otel hakkında yapılan yorumlardır.

Otelin Google Haritalar da bulunan, diğer sosyal medya ve sitelerde bulunan, otelin kendi web sitesinde bulunan misafir yorumlarını kontrol etmenizde fayda var.

Yorumlar tam anlamda otel hakkında keskin bilgiler sağlamasa da bir fikir edinebilmeniz için önemli bir referans kaynağıdır. Yorumların yüzde yetmişi bir otel hakkında olumsuz içeriklerden oluşuyorsa, bunu ciddiye almakta fayda var.

Siz de konakladığınız otel hakkında yorum bırakmayı ihmal etmeyin. Bu deneyimler hem otele hem de misafirlere bir yol haritası çizmeye yardımcı olur.

Ek ücretler var mı?

Seçmiş olduğunuz otel konseptinde her şey dahil olmayabilir. Bunu iyi kontrol etmeniz gerekir.

Kimi oteller, kampanya paketlerine spa, sauna, mini bar, internet kullanımı vb. Kullanımımdan dolayı gereksiz ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için otel seçimi tam karar vermeden önce bunları kontrol etmelisiniz.

Otel çıkışında sürpriz bir ekstra ücret içeren hesap ile karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var.

Bu yüzden bir sonraki maddeye bir göz atalım.

Otel Hizmetlerinin Kontrolü

Seçmeyi düşündüğünüz otel, ne gibi hizmetler sunmakta? Kiralama hizmetleri var mı? Oda servisi ek ücretli mi? Wifi den ücretsizce faydalana biliyormusunuz? Özellikle kişisel veya ticari işlerini internet ortamında konaklama süresince yapmak isteyenler için sıkıntılı bir durum olabilir. Oda içerisinde çalışma masası var mı? Eğer bunlar mevcut değilse temin edebiliyorlar mı?

Eğer çocuklarınız ile bir arada tatil planladıysanız otel, çocuklar için ne gibi aktiviteler içeriyor, nelerden faydalanabiliyor, atölye çalışmaları ücretsiz veriliyor mu? Çocuk havuzu var mı? Bu gibi soruları gözden geçirmek gerekli.

Otel çocuk dostu bir otel mi? Siz tatilinizi yaparken çocukların güvenliği sağlanıyor mu? Çocuklar için indirim var mı? Bebekler için bebek arabası, bebek telsizi, bakıcı hizmetleri, çocuklara yönelik yemek menüleri gibi dikkat edilmesi gereken hizmetlerdir.